poniedziałek, 15 czerwca 2015

SFILMUJ JĄ! MOJA POLSKA SAMORZĄDNASFILMUJ JĄ!  MOJA POLSKA SAMORZĄDNA 

WZIĘLIŚMY UDZIAŁ W KONKURSIE  million you
 
Do udziału w konkursie zgłosiły się 4 osoby. Zorganizowano spotkanie z pierwszymi samorządowcami i nakręcono relację  na temat  samorządności w Sępólnie Krajeńskim.
Materiał z nagrania został zmontowany podczas spotkań w bibliotece w programie Windows Movie Maker, a gotowe filmiki wysłano na konkurs.

Poniżej tytuły poszczególnych filmików, bohaterowie 
i wykonawcy.Filmik przedstawia zmiany w Sępólnie wynikające z działalności samorządów lokalnych.

Pan Wojciech Nowak opowiada o pierwszych krokach pracy w samorządzie lokalnym, przedstawiając zadania wykonane podczas 4 lat swojej kadencji
 Prawdziwa historia opowiedziana przez Burmistrza I kadencji samorządu terytorialnego w Sępólnie Krajeńskim. Stanisława Drozdowskiego.
 
Pierwsze 4 lata istnienia samorządności w Sępólnie Krajeńskim według Pana Eugeniusza Spychały - Przewodniczącego Rady Miejskiej.


Nominacje w konkursie filmowym „Moja Polska Samorządna” -23/12/2014  
Dobiegł końca konkurs filmowy MOJA POLSKA SAMORZĄDNA!
Jury konkursu w składzie:
Adam Aduszkiewicz (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej) - Przewodniczący
Maciej Cuske (filmowiec-dokumentalista, Szkoła Wajdy)
Jacek Królikowski (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego)
Robert Kubaś (Senat RP, Archiwum Przełomu 1989-1991)
Paweł Mossakowski (krytyk filmowy)
Maria Zmarz-Kaczanowicz (Szkoła Filmowa w Łodzi)
Ewa Żmigrodzka (TVP)
obradowało w dniu 17 grudnia br. Po długiej dyskusji zdecydowało o nominowaniu do nagrody głównej po pięć filmów w każdej z dwóch kategorii wiekowych. Filmy można obejrzeć tutaj.
Tak jak informowaliśmy, Gala Finałowa konkursu odbędzie się w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 23 stycznia 2015 r. Wtedy ogłoszeni zostaną główni triumfatorzy konkursu, laureaci nagrody głównej w każdej z dwóch kategorii wiekowych. Wręczone zostaną nagrody. Przypominamy, że pula nagród wynosi 18 000. zł. Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz ufundował także nagrodę dodatkową, jaką jest udział laureatów w dwudniowych warsztatach filmowych prowadzonych przez wykładowców „Przedszkola” filmowego  w Szkole Wajdy.
Zakończył się także plebiscyt publiczności. Bardzo dziękujemy wszystkim internautom, którzy tak licznie głosowali na filmy ich zdaniem najlepsze. Zwycięski film otrzymał 9169 głosów! Gratulujemy! Zapraszamy do zapoznania się z TOP listą.
W czasie Gali wszystkie zgłoszone do konkursu filmy zostaną przekazane do Archiwum Przełomu 1989-1991, gromadzącego świadectwa okresu przemian historycznych sprzed ćwierćwiecza. Dla Archiwum najcenniejsze z nich są wywiady przeprowadzone z pierwszymi samorządowcami. Szkoda, że nie wszystkie mogły zostać nagrodzone. Opowiedziane historie są bezcennym świadectwem ich odwagi i pionierskich decyzji. Zachęcamy i prosimy wszystkich o utrwalanie wspomnień żyjących obok nas pierwszych samorządców, niektórzy są nadal aktywni w samorządzie, inni wrócili do innych zawodów i obowiązków. Jednak ich historie zasługują na utrwalenie w zbiorowej pamięci!
Wśród zgłoszonych filmów był film szczególny, w dwóch częściach, który jury postanowiło wyłączyć z konkursu, jako materiał wyjątkowy. Jest to wywiad z prof. Jerzym Regulskim, inicjatorem i współtwórcą reformy samorządowej o jej początkach i przebiegu. Wywiad przeprowadził Pan Maciej Rayzacher. Bardzo zachęcamy do obejrzenia tego filmu:  

***
Finał konkursu filmowego „Moja Polska Samorządna” 28/01/2015
Gala finałowa konkursu filmowego „Moja Polska samorządna”

 zainaugurowała 23 stycznia br. senackie obchody Roku Samorządu Terytorialnego. Celem konkursu było wciągnięcie Polaków do twórczej refleksji nad minionym ćwierćwieczem budowania demokracji lokalnej. Uczestnicy poprzez swoje filmy dokumentowali świadectwa pierwszych samorządowców, obraz przemiany, jaka nastąpiła w naszym kraju tym okresie, ale także ukazywali swoje wizje samorządności.
Konkurs odbył się w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Organizowany był we współpracy z kilkoma organizacjami, m.in. Fundacją Społeczeństwa Informacyjnego.
W dwóch kategoriach wiekowych przyznano po pięć nominacji, spośród których wyłoniono nagrody główne.
Nagrodę w kategorii autorów do 18. roku życia otrzymał film "Nasza Białołęka" zrealizowany przez uczniów VI klasy Szkoły Podstawowej nr 356. Młodzież i ich opiekunowie zaskoczeni sukcesem, postanowili utworzyć w szkole pracownię filmową, w oparciu o kapitał początkowy 5000 zł nagrody.
Nagrodę w kategorii autorów od 18. roku życia przyznano za film "Wspólna droga do samorządności. Aleksander Sola" w reżyserii Macieja Piotrowskiego. Był to film zrealizowany przez wnuka urodzonego w 1989 roku o swoim dziadku, który w tym czasie, jako działacz Solidarności zakładał samorząd w Poniatowie. Na uroczystości finałowej byli obaj, a nagrodę z ogromnym wzruszeniem odbierał sam bohater filmu z rąk sędziego Jerzego Stępnia, jednego twórców reformy samorządowej.
Przyznano także nagrody publiczności.
Sędzia Stępień wspominał prace nad reformą samorządową w 1989 roku: "Pamiętam taką chwilę, gdy w nocy pisząc kolejną wersję ustawy, powiedziałem do Michała Kuleszy (współautora reformy samorządowej): „Czy ty sobie zdajesz sprawę, że my już nigdy w życiu nie będziemy robili niczego ważniejszego? Kulesza się ze mną zgodził".
Przewodniczący senackiej komisji samorządu terytorialnego, senator Janusz Sepioł przypomniał, że reforma samorządowa długo nie była doceniana, a nawet została pominięta w sprawozdaniu z pierwszego roku rządów Tadeusza Mazowieckiego. Dopiero teraz doceniamy jej owoce.
Członek jury Paweł Mossakowski poinformował, że na konkurs wpłynęło 28 filmów, których największą wartością,  było odzwierciedlenie zaangażowania autorów w sprawy lokalne.
Wszystkie filmy konkursowe zostały przekazane do Archiwów Przełomu 1989-1991.
Nad reformą samorządową pracowali senatorowie Senatu I kadencji; 19 stycznia 1990 r. Senat uchwalił przygotowany przez nich projekt ustawy o samorządzie terytorialnym, którą następnie 8 marca przyjął bez poprawek Sejm. 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze demokratyczne wybory do rad gmin, które zastąpiły istniejące w PRL rady narodowe.

***

Mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego laureatami konkursu

 „Moja Polska samorządna”- Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski  wraz z mieszkańcami Sępólna Krajeńskiego na zaproszenie Senatu RP Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz  Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej  uczestniczyli w dniu 23 stycznia w finale konkursu „ Moja Polska Samorządna”. Konkurs ten zorganizowano w ramach obchodów ustanowionego przez Senat Roku Samorządu Terytorialnego, pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Podczas uroczystej gali w Senacie wręczono nagrody naszym mieszkańcom. W kategorii wiekowej do 18 roku życia za film „ Moja Polska samorządna- pierwsze kroki w samorządności sępoleńskiej” otrzymała Izabela Siuzdak  oraz Miron Kaźmierski za film „Samorządności 25-lecie- małego miasteczka w świecie”. W kategorii wiekowej powyżej 18 roku życia do nagrody głównej nominował film  Marcina Berendta.  Ponadto Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz ufundował nagrodę dodatkową - udział w dwudniowych warsztatach filmowych prowadzonych  przez wykładowców „Przedszkola” filmowego w Szkole Wajdy.
Celem konkursu „Moja Polska samorządna” było zebranie dokumentacji dotyczącej pierwszych lat funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Organizatorom konkursu (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Senat RP, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) zależało na przypomnieniu reformy samorządowej, która po 1990 roku w zasadniczy sposób zmieniła ustrój Polski, zrywając z centralnym zarządzaniem na rzecz demokracji lokalnej i samorządowych wspólnot mieszkańców. Uczestnicy konkursu , przy współpracy i zaangażowaniu bibliotekarzy  Filii Biblioteki Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, zebrali relacje pierwszych sępoleńskich samorządowców: Stanisława Drozdowskiego, Eugeniusza Spychały i Wojciecha Nowaka. Dotarli do  świadków historii i zapisali na taśmie filmowej ich relacje. Jury pod przewodnictwem Adama Aduszkiewicza do nagrody głównej nominowało 10 filmów. Na  konkurs nadesłano 28 filmów z całej Polski, zrealizowanych przez autorów mających od 14 do 72 lat. O pracach jury konkursowego mówił jego członek , krytyk filmowy Paweł Mossakowski, który podkreślił różnorodność zgłoszonych filmów i poinformował, że z uzyskanego w konkursie materiału zdjęciowego powstanie film dokumentalny.
Podczas gali materiały konkursowe przekazano do „ Archiwów Przełomu 1989-1991”, wspólnego projektu prowadzonego przez archiwum Senatu wspólnie z Archiwum prezydenta RP, gromadzącego dokumenty i różnorodne świadectwa tamtego czasu. Jak podkreślano, niezwykle cenne są wywiady przeprowadzone z pierwszymi samorządowcami, stanowiące świadectwo ich ówczesnej odwagi i podejmowanych wówczas pionierskich często decyzji.
Dla sępoleńskiej grupy niezwykle cenne  i serdeczne było spotkanie z sędzią Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem, który dokładnie 15 lat temu- 21 stycznia 2000 roku - był gościem Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim . Do dnia dzisiejszego wspomina Stanisława Drozdowskiego jako niezłomnego, wspaniałego, światłego i  pionierskiego samorządowca.
W ramach konkursu przeprowadzono także plebiscyt publiczności, w którym wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy internautów. Zwyciężył film „Samorządności 25-lecie - małego miasteczka w świecie” Mirona Kaźmierskiego z Sępólna Krajeńskiego, który otrzymał prawie 9.200 głosów.***


Warsztaty filmowe dla laureatów konkursu filmowego „Moja Polska Samorządna"”  01/04/2015
W Senacie odbyły się dwudniowe (28/29 marca br.) warsztaty filmowe dla laureatów konkursu filmowego „Moja Polska samorządna”, ufundowane przez Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Tematem pracy twórców była próba stworzenia obrazu „Samorządność w oczach warszawiaków”. Warsztat objął część teoretyczną i praktyczną, czyli  filmowanie przeprowadzanych wywiadów ulicznych z przechodniami oraz ich montaż w jeden, wspólny film.
Zajęcia prowadzili sprawdzeni w pracy z młodymi ludźmi filmowcy-dokumentaliści Maciej Cuske i Marcin Sauter,  wykładowcy Szkoły Wajdy, m.in. prowadzący tam „Przedszkole Wajdy”.  
Warsztaty były niezwykłym czasem wspólnej nauki, pracy i dyskusji o wartościach i tkwiącej w ludziach idei samorządności. Pokazały to przeprowadzone na ulicach rozmowy wywiady z przechodniami, ale także wypowiedzi samych uczestników warsztatów. Ich efekt pokażemy na naszej stronie, jak tylko film zostanie ostatecznie zmontowany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz