czwartek, 6 czerwca 2013

DZIEŃ DZIECKA w "Piwnicy Wrażeń" śpiewjąco i filmowo :)


Udział w akcji  "Dzień Dziecka w bibliotece" 
wzięli uczniowie klasy V i VI , razem odbyły się 2 pokazy w których uczestniczyły 44 osoby.
Wyśiwtliliśmy film pt. MAX MINSKY I JA

reż. Anna Justice
Niemcy 2007, 94'

kadr z filmu Max Minski i ja
Nelly ma dopiero 13 lat, jednak jej wiedza z zakresu astronomii zadziwia nawet nauczycieli. To typ naukowca - dużo bardziej od zajęć z wychowania fizycznego woli lekcje fizyki, a czas wolny zamiast na zabawach z koleżankami spędza, czytając naukowe książki i czasopisma. Poza tym jest nieszczęśliwie zakochana w samym księciu Luksemburga. Kiedy okazuje się, że drużyna koszykarska z jej szkoły ma szanse wyjechać na zawody objęte jego honorowym patronatem, postanawia za wszelką cenę przemóc swoją niechęć do sportu i - mało tego - dostać się do drużyny, by wyjechać na mecz. Postanawia pomóc w nauce przedmiotów ścisłych jednemu z chłopaków, który świetnie gra w kosza...

PO PROJEKCJI FILMU, MIELIŚMY DLA UCZESTNIKÓW JESZCZE JEDNĄ NIESPODZIANKĘ, otóż otrzymali życzenia i prezent w postaci piosenek, które zaśpiewali ich rówieśnicy z projektu "Śpiewająca Biblioteka" . BYŁY TEŻ SŁODKOŚCI I DUŻO RADOŚCI!!!


W tym roku Centrum Edukacji Obywatelskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty udostępnili nam do wypożyczenia cztery fantastyczne filmy dla najmłodszych: NOCTURNA, INDIANIN, SEKRET ELEONORY I MAX MINSKY I JA.


Dzień dziecka na filmowo
Materiałami pomocnicze, które mogą okazać  się przydatne przy przygotowaniu spotkań filmowych na Dzień Dziecka.
  • Film w bibliotece - 5 prostych kroków dla tych, którzy chcą stworzyć w swojej bibliotece kluby filmowe. 
  • Język filmu - materiał pomocniczy z kursu internetowego "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece"
  • Scenariusz z biblioteki - scenariusze do filmów Stowarzyszenia Nowe Horyzonty napisane przez bibliotekarzy, którzy wzięli udział w akcji "Ferie z filmem w bibliotece"
  • Niezbędnik edukatora filmowego -  czyli dlaczego warto, jak, i po co pracować z filmem (fragmenty).
  • Młodzież debatuje, Młodzież dyskutuje - praktyczne opisy rozmaitych metod przeprowadzenia debaty. Cenne wskazówki zarówno dla bibliotekarzy moderujących dyskusję, jak i młodzieży w niej uczestniczącej.
  • DKF w Twojej bibliotece - pomysł wzbogacenia oferty edukacyjnej filmami jest dobrze znany środowisku pedagogocznemu. Wątpliwości budzi jedynie kwestia praktycznego przeniesienia tej idei w sferę praktyki. Bibliotekarze muszą odpowiedzieć sobie na pytania, jak zorganizować czas, urządzić miejsce, zadbać o repertuar filmowy?
  • Przykładowy program spotkań DKF-u - zapoznaj się z programem Klubu FIlmowego ułożonym przez Alicję Biały oraz Ewę Stanisławską, nauczycielki ZKPiG nr 26 w Gdańsku.
  • Smaki kina, czyli krótki elementarz języka filmowego - język filmu to pewien system czy sposób organizowania materiałów wizualnych i dźwiękowych, zarejestrowanych wcześniej na różnych nośnikach. Poznaj jego tajniki
  • Aktywne metody pracy z filmem - krótki przewodnik pokazujący możliwości edukacyjne, jakie stwarza film.
  • Rozważania o filmowy analfabetyźmie - 'Film był fajny, podobał nam się' - na tym stwierdzeniu dyskusja o filmie często się kończy. Bibliotekarze po usłyszeniu takiej opinii mogą czuć się bezradni. Co zrobić, aby widzowie bardziej świadomie podchodzili do filmów?

Kacper Nowacki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz